Siostry Zmartwychwstanki

 Nasze korzenie sięgają XIX w., a dokładnie upadku Powstania Listopadowego w 1831 r. Wielu wybitnych Polaków na czele z Adamem Mickiewiczem znalazło się w Paryżu na emigracji. Ci którzy kochali swoją ojczyznę zrozumieli, że zmalały szanse na odzyskanie niepodległości. Nie zgasły jednak w nich nadzieje na ratowanie Ojczyzny. Adam Mickiewicz powiedział: "Polsce potrzeba nawego zakonu". Bogdan Jański, Hieronim Kajsewicz i Piotr Semenenko założyli Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. 

 

   W myśli Bożej były jeszcze Siostry Zmartwychstanki. Do żeńskiej gałęzi Zgromadzenia Pan Bóg powołał dwie Polki, matkę i córkę: Celinę i Jadwigę Borzęckie. 6 stycznia 1891r. w Rzymie złożyły śluby dając tym samym początek Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

 

   Celem powstałego na emigracji Zgromadzenia jest praca nad moralnym odrodzeniem społeczeństwa, stąd siostry podjęły pracę wychowawczą wśród dzieci w Rzymie, a gdy tylko stało się możliwe przybyły na ziemie ojczyste. Pierwszy dom w Polsce powstał w Kętach, od tamtego czasu do dzisiaj, w kraju i zagranicą prowadzą szkoły i przedszkola, troszcząc się o wychowanie kolejnych pokoleń w duchu miłości i prawdy. Swoją opieką otaczają chorych i starszych.

 

   W parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Poznaniu są "od zawsze", czyli zamieszkałyśmy pod koniec lat 70. Uczestniczyły w budowaniu Wspólnoty Parafialnej i były obecne przy budowie kościoła. Przez lata katechizowały dzieci, podejmowały posługę w zakrystii i stworzyły wspólnotę kobiet, które chcą żyć w swoich rodzinach tajemnicą- Apostołki Zmartwychwstania.

 

   Obecnie na terenie parafii posługują: S. Przełożona Aniela Hincke CR, S. Zakrystianka Krystyna Rydlak CR i S. Helena Maria Michalska CR